Smaki i Kolory Świata

Czym jest bezpieczeństwo żywnościowe? Skąd pochodzi nasza czekolada i kawa? Czy klimat się zmienia i czy mamy na to wpływ? Czy robiąc zakupy możemy pomóc kooperatywom w Ugandzie? Jak Polacy pomagają w Palestynie? Czym jest Kalarippayyatu? Na te i wiele innych pytań będziemy wspólnie szukać odpowiedzi.

W listopadzie zapraszamy serdecznie do EkoCentrum Wrocław  na spotkania i warsztaty z cyklu Smaki i Kolory Świata. Będzie kolorowo, interesująco, inspirująco i smacznie. Będziemy obchodzić Tydzień Edukacji Globalnej, podczas którego nie zabraknie gier i zabaw dla najmłodszych, warsztatów i filmów.

Gdzie? EkoCentrum Wrocław, ul. św. Wincentego 25 A,C, 50 – 252 Wrocław
Kiedy? od 12.11 do 23.11.2014

Program:

•    12.11.2014, godz. 18:00

Globalny problem czy globalna ściema? Wszystko o zmianach klimatu – spotkanie z Marcinem Popkiewiczem, autorem książki Świat na Rozdrożu, który rozłoży globalne ocieplenie na czynniki pierwsze i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące zmian klimatu. Atmosfera będzie gorąca. W planach jest quiz dla uczestników spotkania!

Wydarzenie na Facebooku

•    13.11.2014, godz. 18:00

Współzależni – zielona rewolucja i korporacyjne rolnictwo a globalna gospodarka żywnościowa, nadprodukcja żywności a głód, pomoc rozwojowa a zależność żywnościowa i globalny rynek żywności a (post)kolonializm.
Wszystkich chętnych porozmawiać na te i inne globalne tematy zapraszamy na spotkanie z Piotrem Szmytem, współpracownikiem Polskiej Akcji Humanitarnej, stażystą sieci Global Education Network of Young Europeans (GLEN).

Wydarzenie na Facebooku

•    17.11.2014, godz. 17:00

Chińskie marionetki – Zapraszamy na niezwykłe warsztaty recyklingowe, podczas których każdy uczestnik będzie miał okazję wykonać marionetkę charakterystyczną dla Chińskiego Teatru Cieni. Wstęp wolny dla wszystkich dzieci i rodziców:)

•    18.11.2014, godz. 17:00

Afrykańskie maski – Dowiemy się, w co bawią się dzieci w Senegalu czy w Tunezji, jak spędzają wolny czas i czy te zabawy różnią się od zabaw w Polsce. Dodatkowo będzie można własnoręcznie wykonać afrykańską maskę z plastikowej butli w trakcie warsztatów recyklingowych prowadzonych przez animatorki z WSS Gniazdko.

•    20.11.2014, godz. 18:00

Córki Delty Nigru – pokaz filmu

Córki Delty Nigru to intymny filmowy obraz życia codziennego w tym roponośnym regionie, w którym pomimo przeciwności losu udaje się wiązać koniec z końcem i rozwijać lokalną społeczność. W tle ich osobistych historii rozgrywa się walka z zanieczyszczeniem środowiska i problemami z powszechnym łamaniem praw człowieka. Film podkreśla też siłę i odporność zwykłych kobiet przeciwstawiających się niesprawiedliwościom stanowiącym ich codzienność. Kobiety z Delty Nigru nawigują na jej niespokojnych wodach i przejmują odpowiedzialność za własny los.

Nagrody: 2013: MFF Feministyczny Londyn – najlepszy dokument, MFF La Femme – najlepszy dokument, MFF Abudża – najlepszy dokument

Tytuł oryginalny: Daughters of the Niger Delta, Reżyseria: Mind Nigeria, Zdjęcia: Anthonia Sherry Dimkpa, Bogofanyo Inengibo, Adibalakumo Nain

Wydarzenie na Facebooku

•    21.11.2014, godz. 18:00

Po drugiej stronie tabliczki czekolady. Opowieść o Sprawiedliwym Handlu – Borys Bińkowski opowie o idei Sprawiedliwego Handlu, o spotkaniach z rolnikami zrzeszonymi w kooperatywach w różnych częściach świata, a przede wszystkim o kilku drobiazgach, które mogą sprawić, że będziemy żyć w lepszym świecie. Będzie smacznie.

Wydarzenie na Facebooku

•    22.11.2014, godz. 14:00 – 19:00

Indie w EkoCentrum – w programie warsztat i pokaz hinduskiej sztuki walki Kalarippayyatu, warsztat tańca bharatanahyam, warsztaty recyklingowe dla dzieci oraz opowieści o Indiach – tradycjach i zwyczajach. Warsztaty poprowadzą Justyna Rodzińska-Nair, współzałożycielka Studio Kalari oraz Agnieszka Kapelko z zespołu Mayura.

Prosimy o zabranie ze sobą wygodnych strojów do ćwiczeń. Szczegółowy program wkrótce na www.ekocentrum.org.

Słoń indyjski – Serdecznie zapraszamy dzieci oraz dorosłych na recyklingowe warsztaty ze Słoniem Indyjskim w roli głównej. W trakcie zajęć powstaną recyklingowe indyjskie słonie zajmujące specjalne miejsce w religijnej i codziennej kulturze Indii.
Zapoznamy się z różnymi technikami tworzenia słoni z surowców wtórnych – będzie collage i słonie przestrzenne a także słonie breloki i broszki. Będzie megakolorowo, orientalnie i bardzo twórczo !!

Wydarzenie na Facebooku

•    23.11.2014

– godz. 13:00 – 17:00 – Gramy globalnie
Czym jest wirtulalna woda i ile jej zużywasz każdego dnia? Ile kilometrów musi pokonać jedzenie, żeby dotrzeć na Twój stół?  Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi wspólnie podczas gier i zabaw w EkoCentrum!

Staniemy się na chwilę globalnymi reporterami, którzy przemierzać będą Ugandę, Tanzanię i Etiopię. Zakręcimy też kołem fortuny – każdy będzie mógł przetestować swoją wiedzę na tematy globalne i wygrać nagrodę niespodziankę! A oprócz tego gry, zabawy i warsztaty. Nie zabraknie też pysznej kawy i gorącej czekolady – oczywiście ze Sprawiedliwego Handlu.

Wydarzenie na Facebooku

– godz. 18:00 – 20:00  – Palestyna od Kuchni 
Film Palestyna od kuchni opowiada historie Palestyńczyków z różnych części Zachodniego Brzegu, którzy angażując się w uprawę, produkcję, gotowanie jedzenia podtrzymują tradycyjny wymiar palestyńskiego sposobu życia, a także stawiają opór izraelskiej okupacji.

Po filmie zapraszamy do rozmowy na temat sytuacji w Palestynie oraz sposobów, w jaki polskie organizacje wspierają rozwój inicjatyw społecznych na tamtych obszarach. Gościem spotkania będzie Agata Ferenc ze Stowarzyszenia Nomada.

Wydarzenie na Facebooku

Działania realizowane są w ramach projektu „Smaki i kolory świata”, który Fundacja EkoRozwoju realizuje ze środków programu Polskiej Pomocy Rozwojowej finansowanego przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych. www.polskapomoc.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *