Na negacji kryzysu klimatycznego daleko nie dopłyniemy. Wciąż możemy jednak powstrzymać jego dramatyczne skutki, jeśli obierzemy właściwy kurs. Do tego potrzebujemy mapy nawigacyjnej, czyli świadomości stojących przed nami wyzwań i dostępnych środków zaradczych. W tym celu wszyscy musimy dostrzec powagę sytuacji: sprawić, by klimat stał się tematem na fali.
Projekt KLIMAT NA FALI to wspólna kampania edukacyjna Fundacji EkoRozwoju, Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, realizowana w otwartej przestrzeni Wrocławia, klubach seniora, szkołach, placówkach oświatowych i kulturalnych, siedzibach rad osiedli oraz w EkoCentrum Wrocław. Kampania łączy potrzebę atrakcyjnego sposobu szerzenia wiedzy na temat przeciwdziałania i adaptacji do skutków zmian klimatycznych z kształtowaniem wrażliwości oraz obywatelskiego zaangażowania na rzecz lokalnego i globalnego ekosystemu.
W ramach projektu zaplanowaliśmy następujące działania:
KLIMAT DO ZMIANY: otwarte zajęcia edukacyjne
Główną ideą zajęć jest konfrontacja wiedzy potocznej ze stanowiskiem i osiągnięciami współczesnej nauki w zakresie zmian klimatu, w tym odporności ekosystemu Wrocławia w obliczu kryzysu klimatycznego. Skomplikowane procesy (jak np. efekt cieplarniany, cykl wodny i cykl węglowy) oraz złożona sieć powiązań między różnymi gałęziami ludzkiej działalności zostaną zaprezentowane w przystępny i atrakcyjny sposób.
Spacery przyrodnicze z ekspertami i wolontariuszami MSK
Część puli warsztatowej zostanie zrealizowana w formie otwartych spacerów przyrodniczych z ekspertami i wolontariuszami, w trakcie których uczestnicy będą poznawać różne elementy miejskiego ekosystemu wpływające na równowagę klimatyczną (jak np. zieleń miejska, rzeki, gleba itd.). Zajęcia otwarte będą się także odbywały w Otwartej Przestrzeni Kultury, we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.
SZKOŁA Z KLIMATEM: pilotażowe zajęcia dla kadry zarządzającej placówek oświatowych i nauczycieli
Spotkania edukacyjne dla kadry zarządzającej jednostkami edukacyjnymi będą poświęcone kwestii zachowania i pielęgnacji zielonej infrastruktury przyszkolnej oraz wykorzystania jej w aktywnej edukacji ekologicznej. Wykład wprowadzający dla nauczycieli wygłosi Marcin Popkiewicz, autor książek „Świat na rozdrożu” oraz „Nauka o klimacie”, analityk megatrendów i popularyzator wiedzy naukowej. Szkolenia dla dyrektorów poświęcone będą prawnym i praktycznym aspektom ochrony zielonej infrastruktury oraz tworzenia ogrodów deszczowych na terenie szkoły, a cykl warsztatów dla nauczycieli Szkolni Przyjaciele Drzew dotyczyć będzie edukacji przyrodniczej w zakresie ochrony drzew. W ramach zadania opracowany również zostanie praktyczny przewodnik dla dyrektorów placówek
Pilotażowe koncepcje zagospodarowania ogródków przyszkolnych
W ramach wspierania i promocji zielonej i błękitnej infrastruktury wokół placówek szkolnych opracowane zostaną pilotażowe koncepcje nasadzeń, pielęgnacji, ogrodów deszczowych i rozwiązań retencyjnych mających na celu wzbogacenie i utrzymanie drzew i krzewów na terenie szkoły. Wytypowane zostaną placówki z największymi problemami i potencjałem oraz chętne do realizacji w oparciu o nie pakietu edukacyjnego. Koncepcje będą uwzględniały wzbogacenie siedlisk gatunków, poprzez instalacje domków dla, biedronek, jeży, hotele dla owadów, nasadzenia etc.
KLIMAT NA TALERZU: otwarte warsztaty kuchni roślinnej
Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane łatwe i tanie sposoby na zastępowanie produktów odzwierzęcych ich roślinnymi odpowiednikami. Omówione zostaną także walory środowiskowe i zdrowotne kuchni roślinnej, a każde ze spotkań zakończy się degustacją wspólnie przygotowanych potraw. Uczestnicy warsztatów otrzymają książeczkę z przepisami i wskazówkami dotyczącymi zastępowania produktów odzwierzęcych roślinnymi. Każdy warsztat otworzy prezentacja edukatorów dotycząca korzyści dla środowiska i zdrowia związanych z ograniczeniem bądź całkowitą zmianą diety na roślinną. Prowadzącymi warsztaty będą zaprzyjaźnieni, doświadczeni kucharze z wrocławskich wegańskich lokali gastronomicznych.
CHROŃMY KLIMAT: wykłady dla seniorów
Dla każdego Klubu Seniora zaproszonego do udziału w projekcie przeprowadzone zostaną 2 wykłady dotyczące (1) przyczyn i skutków globalnego ocieplenia oraz (2) adaptacji do zmian klimatu. Zaprezentowane zostaną także aktualne programy dotacyjne Urzędu Miejskiego w tym zakresie (m.in. program „Złap Deszcz”) oraz założenia miejskiej polityki klimatycznej i efekty społecznych konsultacji planu adaptacyjnego. Po wykładzie każdy uczestnik spotkania będzie mógł zadawać pytania, a następnie uczestniczyć w dyskusji. Uczestniczki i uczestnicy otrzymają broszurę, która będzie zawierała pakiet najważniejszych informacji przekazywanych podczas wykładów.
ZDĄŻYĆ PRZED APOKALIPSĄ: gra miejska
Gra będzie miała charakter podchodów i serii happeningów, zaplanowanych i realizowanych przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Zadaniem uczestników będzie wykonanie serii działań i przeprowadzenie akcji informacyjnej w przestrzeni publicznej Wrocławia.
KLIMATYCZNE BINGO: publikacja komiksu
Komiks edukacyjny będzie miał charakter wkładki w formacie A4, zawierającej historię o tematyce dotyczącej zmian klimatu, narysowaną i napisaną przez uczniów i studentów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W komiksie przekazane zostaną informacje na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych. Wkładka kolportowana będzie m.in. jako dodatek do gazetek osiedlowych, a także za pośrednictwem Rad Osiedli.
Szczegółowych informacji o działaniach udziela koordynatorka projektu, Aneta Osuch: osuch@eko.org.pl